1% dla OPP – najważniejsze informacje

Rozliczając PIT, możemy przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego (OPP). Przekazanie 1% nic nas nie kosztuje, warto więc wspomóc OPP, tym bardziej, że sami możemy zdecydować, jakiej organizacji przekażemy 1% oraz na jaki cel. Na wielu stronach internetowych możemy znaleźć listę organizacji publicznych, którym można przekazać 1% podatku. Koniecznie pamiętajmy o tym, że w zeznaniu podatkowym należy podać dokładny numer KRS wraz z przekazywaną kwotą. Przekazując 1% podatku, możemy wyrazić zgodę na przekazanie OPP naszych danych identyfikacyjnych, jednak nie jest to konieczne.

Przekazać 1% może każdy, kto rozlicza pit 2020, niezależnie od rodzaju składanej deklaracji podatkowej. Możemy to zrobić zarówno przy rozliczaniu PIT w formie papierowej, jak również podczas rozliczania pit 2020 online. Rozliczając PIT przez Internet, z pewnością szybciej uporamy się z przekazaniem 1% podatku, podobnie, jak z samym rozliczeniem podatku.

computer-1185567_640

Jaką kwotę można przekazać na OPP? Maksymalna kwota wynosi 1%, możliwe jest jednak przekazania kwoty niższej. To, ile przekażemy na Organizację Pożytku Publicznego zależy wyłącznie od nas. Warto wziąć po uwagę to, że jeżeli składamy kilka deklaracji podatkowych, na przykład PIT-36 i PIT-37, w każdej możemy przekazać 1% podatku na OPP.

 

Składając pit2020, zwróćmy uwagę na to, by deklarację PIT wypełnić dokładnie i prawidłowo. Ważne precyzyjne wpisanie numeru KRS oraz numeru konta, gdyż błędy mogą spowodować, iż nasz 1% nie zostanie przekazany. Jeżeli chcemy mieć pewność, że zrobimy to w odpowiedni sposób, skorzystajmy z rozliczenia PIT przez Internet. Program PIT dopilnuje byśmy w prawidłowy sposób wypełnili PIT i przekazali 1% podatku na OPP. Dzięki rozliczeniu PIT online, odniesiemy jeszcze wiele innych korzyści, między innymi, z rozliczeniem PIT uporamy się znacznie szybciej. Podatnicy, którzy rozliczają PIT-y online, twierdzą, że nie zajmuje im to więcej niż 5 minut. Zaletą jest również brak konieczności fatygowania się do urzędu skarbowego – PIT wyślemy przez Internet, otrzymując jednocześnie Urzędowe Poświadczenie Odbioru.