Jak unikać błędów w deklaracji podatkowej PIT 2020?

Dlaczego warto zrezygnować ze standardowej formy rozliczania PIT i zdecydować się na rozliczenie PIT przez Internet? To pytanie zadaje sobie wielu podatników, którzy nie do końca są przekonani do internetowej formy rozliczeniowej. Istnieje wiele powodów, dla których rozliczanie pit online jest lepsze, jednym z nich jest to, że ryzyko popełnienia błędów jest znacznie mniejsze.

Każdego roku na deklaracjach podatkowych zdarza się wiele błędów. Niektóre są dość błahe, jednak te poważniejsze mogą powodować przykre sankcje karne, a nawet oskarżenie o wykroczenie czy przestępstwo przeciw urzędowi skarbowemu. Do najczęściej popełnianych pomyłek na PIT należy błędne wpisanie identyfikatora podatkowego lub całkowity jego brak. Może to grozić mandatem. Równie często zdarzają się błędy rachunkowe. Poważne błędy rachunkowe mogą nam przysporzyć wielu problemów. Podatnicy często nie umieją prawidłowo obliczyć swoich dochodów, zdarza się również, że nie wiedzą, jak powinni je zaokrąglić i w jakie formie wpisać w zeznaniu podatkowym. Warto pamiętać, że końcówki kwot, które wynoszą 50 groszy lub więcej, zawsze zaokrąglamy w górę, natomiast jeśli wynoszą one 49 groszy lub mnie – w dół. Tak więc kwotę 635,49 groszy wpiszemy na zeznaniu podatkowym jako 635 złotych, zaś kwotę 635,50 jako 636 złotych.

Oczywiście to zaledwie kilka przykładów błędów, które są popełniane przez podatników. Jest ich jeszcze wiele, dlatego właśnie do rozliczania PIT należy podchodzić bardzo uważnie. Niemniej jednak, korzystając z programu PIT i decydując się na rozliczenie pit 2020 online, możemy uniknąć pomyłek i błędów w zeznaniu podatkowym. Programy PIT samoczynnie sprawdzają deklaracje podatkowe, dlatego ryzyko popełnienia jakiejkolwiek pomyłki jest naprawdę niewielkie. Dodatkowo samodzielnie zajmują się wszystkimi wyliczeniami, dlatego nie musimy martwić się błędnie obliczonymi czy zaokrąglonymi kwotami. Z programem PIT oszczędzisz więc sobie sporo nerwów i stresu, nie mówiąc już o dużej oszczędności czasu.