Kiedy przedsiębiorca może rozliczać podatek ryczałtem i jaki PIT wybrać

Jedną z najprostszych form rozliczenia podatku jest ryczałt ewidencjonowany. To przyjazna forma opodatkowania dla tych, którzy prowadzą działalność gospodarczą lub na przykład wynajmują jakąś nieruchomość. Oczywiście nie zawsze taka forma rozliczenia się opłaca, dlatego warto rozpatrzeć swój przypadek w myśl przepisów prawa podatkowego i ocenić, czy jest to model opodatkowania najkorzystniejszy dla nas. Po pierwsze z grona uprawnionych do rozliczenia ryczałtowego wykluczone są niektóre formy działalności. Cała lista wyszczególniona jest w Ustawie z dnia 20 listopada 1998 r. Należy więc w pierwszej kolejności sprawdzić, czy przypadkiem nasza działalność nie znajduje się na tej liście. Ryczałtu nie może opłacać także osoba, która zamierza otworzyć działalność gospodarczą i w jej ramach wykonywać zlecenia na rzecz byłego pracodawcy. Co to oznacza? Jeśli jesteśmy zatrudnieni na etat w firmie X i pracujemy w dziale księgowym, lecz po jakimś czasie zakładamy własną firmę i teraz jako zleceniobiorca chcemy wykonywać dla naszego byłego pracodawcy te same czynności, związane z pracą w dziale księgowym, to nie możemy rozliczać się ryczałtem.

W myśl przepisów rożne branże obowiązują różne stawki ryczałtowe, a zatem wysokość stawki podatku uzależniona jest od rodzaju prowadzonej działalności. Przykładowo najniższa stawka ryczałtu wysokości 3% obowiązuje branżę gastronomiczną czy hotelarską, natomiast najwyższa rzędu 20 % lekarzy, stomatologów czy weterynarzy, tłumaczy, a także nauczycieli w zakresie świadczenia usług edukacyjnych, polegających na udzielaniu lekcji na godziny. Warto więc dokładnie przeliczyć nasze potencjalne dochody miesięczne, gdyż może się okazać, że lepszym rozwiązaniem będzie klasyczna skala podatkowa, według której zapłacimy podatek osiemnasto – lub dziewiętnastoprocentowy.

Jeśli zgłosiliśmy w odpowiednim terminie do Urzędu Skarbowego naszą decyzję o opodatkowaniu ryczałtem, wówczas w danym roku podatkowym rozliczamy pit 28. Warto również pamiętać, że jest to deklaracja, którą należy złożyć w dużo wcześniejszym terminie niż pozostałe, a mianowicie do końca lutego.