Konsekwencje zatajenia dochodów w deklaracji podatkowej

Każda osoba osiągająca dochody ma obowiązek wykazania ich w rocznej deklaracji podatkowej. Zatajenie dochodów skutkuje poważnymi konsekwencjami. Jakie to konsekwencje? Dowiedz się z naszego artykułu.

Jakie kary grożą?

senior-business-leader-przedstawiajac-chart-zespolu_1262-1887Niewpisanie przez podatnika w PIT jednego lub większej liczby źródeł zarobkowania i dochodów, wiąże się z przykrymi konsekwencjami. Dzieje się tak również wówczas, gdy zatajenie było nieumyślne. Jakie kary grożą w takim przypadku? Przede wszystkim na daną osobę zostanie nałożony podatek od nieujawnionych przychodów. Często również skutkiem jest poniesienie odpowiedzialności karno-skarbowej pod postacią grzywny, której wysokość wynosi aż do 720 stawek dziennych. W niektórych przypadkach podatnik musi się liczyć nawet z karą pozbawienia wolności, a niekiedy zarówno z więzieniem, jak i karą grzywny jednocześnie.

Kontrola ze strony Urzędu Skarbowego         

Fiskus ma prawo do kontroli każdego podatnika i jego zeznania, bez względu na to, czy zostało ono złożone osobiście w placówce skarbowej, czy też poprzez aktualny do pitów program. Kiedy należy liczyć się z możliwością kontroli? Dzieje się tak przede wszystkim wtedy, kiedy dana deklaracja wyda się skarbówce „podejrzana”, czyli np. gdy wpisane w PIT koszty są o wiele wyższe niż uzyskane przychody. Urząd może się wtedy domagać udokumentowania poniesionych wydatków, czyli przedstawienia rachunków i faktur. Fiskus ma prawo do dokładnego i rzetelnego sprawdzenia realnego pokrycia wszystkich wydatków w źródłach wskazanych przez podatnika, a także domagania się odkrycia przez niego wszystkich, w tym nieujawnionych, źródeł przychodów.

Jak uniknąć kary?                                                     

W jaki sposób można uniknąć kary? Należy jak najszybciej złożyć korektę deklaracji PIT i tam wskazać wszystkie źródła dochodów. Trzeba pamiętać o ustawowym terminie, do którego można złożyć PIT. Nie grożą nam wówczas żadnego konsekwencje, bowiem korekta sprawia, że wcześniej złożony PIT przestaje „obowiązywać” i aktualnym zeznaniem podatkowym jest właśnie owa korekta.