Kupiłeś używany samochód? Sprawdź, czy powinieneś zapłacić podatek

Każdy, kto nabył używany samochód, którego wartość przekroczyła 1000 zł jest zobowiązany do zapłacenia podatku. Niestety obowiązek ten spoczywa na kupującym, o czy z reguły dowiadujemy się w momencie, gdy chcemy przerejestrować auto. Tymczasem warto wiedzieć, że bez uiszczenia opłaty w Urzędzie Skarbowym nie załatwimy niezbędnych formalności w wydziale komunikacji.

Podatek od czynności cywilno-prawnych wynosi 2 %. Przykładowo więc kupując auto za 10 tys. zł zapłacimy 200 zł podatku. Jakie dokumenty należy wypełnić? W zależności od sytuacji wypełniamy wniosek PCC – 3 lub PCC-3/A. Wniosek PCC-3 wypełniamy wtedy, gdy właścicielem nabytego samochodu jest jednak osoba. Jeśli samochód będzie miał więcej właścicieli, wtedy podatek rozliczamy na deklaracji PCC-3/A.

Niezbędne formularze możemy wypełnić w formie papierowej lub elektronicznej. W pierwszym wypadku należy złożyć wniosek bezpośrednio w urzędzie i opłacić podatek w kasie. Natomiast e-formularz możemy pobrać ze strony Ministerstwa Finansów lub wypełnić przez pit program. Jeśli nie chcemy fatygować się do kasy urzędu, możemy również uiścić opłatę przelewem bankowym.

Często zdarza się, że podczas transakcji kupna – sprzedaży celowo zaniża się kwotę na samej umowie, żeby zapłacić mniejszy podatek. Teoretycznie nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zastosować podobny fortel, jednak pamiętajmy, że urzędnik może zakwestionować wpisaną przez podatnika kwotę, jeśli uzna ją za zbyt niską. Oczywiście nie może zrobić tego na postawie własnego widzimisię, lecz powinien powołać się na oficjalny cennik. Wówczas będziemy musieli dopłacić wskazaną różnicę. Od decyzji Urzędu Skarbowego możemy się odwołać we wskazanym terminie.

Nabywca samochodu jest zobowiązany do zapłaty podatku w ciągu 14 dni od daty zawarcia transakcji. Jeśli z jakiegoś powodu nie zrobimy tego we wskazanym terminie, powinniśmy wraz z wypełnionym formularzem złożyć dodatkowe pismo wyjaśniające. Warto jednak dopełnić wszystkich formalności w terminie, żeby uniknąć płacenia karnych odsetek.