Najczęstsze przyczyny odrzucania PIT-u składanego online

Przesyłanie rocznych zeznań podatkowych przez internet z roku na rok zyskuje na popularności. Nic dziwnego – to szybki i łatwy sposób na przesłanie deklaracji o dowolnej porze i z dowolnego miejsca. Jednakże, tak jak w przypadku PIT-ów składanych drogą tradycyjną, podczas wypełniania deklaracji online również popełniane są błędy skutkujące odrzuceniem formularza. Jakie to pomyłki i jak ich unikać? Podpowiadamy poniżej.

Niewłaściwy formularz

Częstym błędem popełnianym przez podatników jest wypełnienie niewłaściwego formularza PIT online . Przykładowo małżeństwa rozliczają się wspólnie, choć nie spełniają wszystkich niezbędnych ku temu wymagań (np. są mężem i żoną krócej niż rok). Dlatego jeśli nie jesteśmy pewni, który druk jest odpowiedni dla nas, warto zapytać kompetentną osobę (np. urzędnika skarbowego lub księgową) lub po prostu poczytać więcej informacji na dany temat w internecie albo prasie.

spirala-notatnik-z-czarnej-kawy-i-widowiska_1252-951Nie ten Urząd Skarbowy

Inną nierzadko popełnianą pomyłką jest wpisanie w PIT online nieprawidłowego adresu Urzędu Skarbowego. Placówką, której dane należy wpisać, jest ta właściwa dla naszego adresu zamieszkania, który niekoniecznie jest tożsamy z adresem zameldowania. Przed wysłaniem deklaracji dobrze jest więc dowiedzieć się, która skarbówka jest właściwa dla nas.

Pomyłki w danych

Nierzadko zdarza się, że dane wpisane przez podatników w pity nie są zgodne z tymi, które posiada Urząd Skarbowy. Owe błędy mogą wynikać np. z popełnienia przez podatników literówek, podwójnych spacji czy innych znaków, a także błędnego wpisania numerów NIP, Pesel albo dat urodzenia. Podczas uzupełniania PIT-u wskazane są więc duże skupienie i skrupulatność. Dobrze jest też przynajmniej jeden raz sprawdzić przed wysyłką, czy wypełniony właśnie PIT nie zawiera żadnych błędów.

Błędne obliczenia

Podatnicy często wpisują również niewłaściwe, nieprawidłowo obliczone kwoty podatkowe czy dotyczące ulg. Błędy wynikają m.in. ze źle zaokrąglonych sum, z pomyłek we wpisaniu dochodu z roku ubiegłego czy wyliczenia podatku do zapłaty. W tym przypadku, tak jak i w poprzednim, wskazana jest duża uważność i przynajmniej jednokrotne powtórne przejrzenie PIT-u przed jego wysłaniem do Urzędu Skarbowego.