Wpisanie nieprawidłowego identyfikatora podatkowego w formularz PIT to jeden z najczęściej popełnianych przez podatników błędów. Podczas wypełniania rocznego zeznania zawsze należy wpisać Pesel albo NIP. Ale który z numerów podać? Przeczytaj nasz poradnik.
Kiedy wpisać Pesel w PIT 2020?
Numer Pesel w formularzu PIT przeznaczony jest dla podatników objętych rejestrem Pesel. To osoby, które nie mogą prowadzić własnej działalności gospodarczej ani nie powinny być zarejestrowanymi płatnikami podatków, składek ZUS oraz VAT-u. Natomiast wszelkie inne osoby posługują się w swych deklaracjach PIT2020 numerami NIP. Są to więc przede wszystkim właściciele firm i przedsiębiorstw.
Można się pomylić
Teoretycznie kwestia wpisania właściwego numeru identyfikacyjnego jest więc prosta. Praktyka pokazuje jednak, że nie zawsze wybór jest oczywisty. Szczególny dylemat, co wpisać w swój PIT 2020 online mają podatnicy prowadzący kiedyś własną działalność gospodarczą, którą jednakże zamknęły lub zawiesiły jeszcze przed rozliczeniem aktualnego PIT-u. Co więc powinny one wpisać? Muszą podać numer NIP – jest to bowiem identyfikator właściwy dla okresu, w którym prowadziły swą działalność. Należy to zrobić nawet wtedy, kiedy firma była zawieszona przez cały rozliczany rok podatkowy (była bowiem zawieszona, ale przecież ciągle istniała).
Konsekwencje wpisania błędnego identyfikatora
Konsekwencją błędnego podania numeru Pesel zamiast NIP (i odwrotnie) może być wymierzenie przez Urząd Skarbowy kary grzywny w określonej wysokości. Zazwyczaj fiskus odchodzi jednakże od wymierzenia owej kary, traktując to raczej w kwestiach zwykłej pomyłki, a nie świadomego wprowadzenia urzędnika w błąd czy też wykroczenia skarbowego.
Pamiętajmy jednak, że mimo iż fiskus nie nałoży kary, to obowiązkiem podatnika jest w tym przypadku wykonanie korekty PIT-u i tym razem podanie prawidłowego identyfikatora. Aby temu wszystkiemu zapobiec, wskazana jest po prostu dokładność i staranność podczas wypełniania zeznania podatkowego. Należy nie zapominać również o terminowym złożeniu deklaracji – za przekroczenie terminu grożą bowiem kary i w tym przypadku fiskus raczej „nie odpuszcza”.