Odliczenie od podatku okularów korekcyjnych – dowiedz się więcej

Osoby noszące okulary korekcyjne mają możliwość odliczenia kosztów ich zakupu od podatku. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, czy możesz skorzystać z tego odliczenia.

Odliczenie okularów – dla kogo?

Z możliwości odliczenia w deklaracji PIT 2020 okularów korekcyjnych skorzystać może osoba niepełnosprawna, jeżeli jedyną albo też jedną z przyczyn owej niepełnosprawności jest choroba narządu wzroku. Aby więc dokonać odliczenia, należy posiadać decyzję o przyznaniu renty szkoleniowej, socjalnej lub z tytułu częściowej/całkowitej niezdolności do pracy, orzeczenie o niepełnosprawności I, II lub III stopnia lub też orzeczenie wydane na podstawie innych przepisów (dotyczy to dzieci i młodzieży do 16. roku życia). Osoba starająca się o zwrot kosztów za okulary powinna też posiadać dokument – np. rachunek lub najlepiej fakturę VAT potwierdzającą zakup. Co istotne, koszt okularów nie może być refundowany (nawet częściowo) z innych źródeł, np. przez pracodawcę.dziewczyna-trzyma-karty-bankowej-siedzi-przy-stole_1301-2707

Jak uzyskać zwrot?

Osoby chcące uzyskać zwrot za korekcyjne okulary w ramach ulgi rehabilitacyjnej, zobowiązane są do prawidłowego wypełnienia i terminowego złożenia formularza PIT 2020 online lub też drogą tradycyjną, czyli osobiście we właściwej placówce Urzędu Skarbowego. We wspomnianej deklaracji podatkowej należy zaznaczyć i wypełnić określone rubryki dotyczące chęci skorzystania z odliczenia. Ważne jest, ażeby zakupione okulary miały dla danej osoby niepełnosprawnej konkretne leczniczo-rehabilitacyjne właściwości. Najlepiej posiadać poświadczającą ten fakt dokumentację medyczną. Może się bowiem zdarzyć, że fiskus zechce przeprowadzić kontrolę skarbową – w tym przypadku niezbędne więc będzie przedstawienie odpowiednich dowodów potwierdzających, że okulary ułatwiają wykonywanie określonych życiowych czynności, m.in. pracę, czy też że są obowiązkowe do rehabilitacji.

Jeżeli więc dana osoba spełnia wymienione wyżej warunki, posiada odpowiednią dokumentację i prawidłowo wypełni PIT2020, bez większego trudu powinna uzyskać zwrot podatkowy za okulary korekcyjne.