PIT 2019 wzywa nas

Wraz z upływającymi dniami, tygodniami i miesiącami ostateczny termin rozliczenia PITy 2020 coraz częściej będzie absorbować naszą uwagę.

W tym roku dzień 2 maja jest końcowym terminem złożenia następujących deklaracji podatkowych: PIT 36 i 36L, PIT 37, PIT 38 oraz PIT 39, czyli ogromnej większości składanych rocznie deklaracji w Polsce. Nic nie wskazuje, iżby okoliczności składania PIT 2020 miały w znaczący sposób odbiegać od tych sprzed roku. Oczywiście wprowadzono pewne zmiany do zasad proceduralnych i prawnych mających wpływ na tryb składania rocznych zeznań podatkowych, jednak nie są to zmiany poważne. Wspomnieć należy o nowym druku informacyjnym PIT/DS będącym załącznikiem do PIT 36/36L, podatku od odpraw i odszkodowań dla zarządzających spółkami Skarbu Państwa, 75% karnym podatku nałożonym na źródła nieujawnione oraz o uldze podatkowej w działalności badawczo-rozwojowej przedsiębiorcy.

Jeśli idzie o narzędzia jakie mamy do dyspozycji w pracy nad przygotowaniem naszego PIT 2020 również nie można mówić o zmianach rewolucyjnych. Nie oznacza to jednak, że rozliczenia w tym roku obędą się beż żadnych udoskonaleń względem roku poprzedniego — wręcz przeciwnie. Konsekwentny, ewolucyjny postęp w pracach mających na celu stworzenie optymalnego dla każdego podatnika programu PIT od lat przynosi nam nieodzowną asystę w nie zawsze łatwym do spełnienia obowiązku przygotowania rocznej deklaracji PIT. Nie inaczej jest w roku 2020. Przyglądając się polskiemu rynkowi aplikacji i serwisów podatkowych można odnieść wrażenie, że szczególnie dużego postępu dokonali prywatni (niezależni od oficjalnego portalu podatkowego administracji państwowej) producenci oprogramowania PIT. W odniesieniu do nich (czego znakomitym przykładem jest wrocławski PITax.pl Łatwe podatki) można przypuszczać, iż etap technicznych zmagań związanych z prawidłowym rozliczeniem i przekazaniem pod wskazany adres drogą elektroniczną gotowego zeznania mamy już za sobą. Najbardziej prężnie działające w RP prywatne portale podatkowe zdają się teraz koncentrować bardziej na doświadczeniu końcowego odbiorcy a co za tym idzie na szerszych możliwościach personalizacji oferowanych przez siebie narzędzi. My jako podatnicy nie moglibyśmy życzyć sobie nic lepszego — biorąc pod uwagę fakt, że w efekcie tego trendu rozliczenie PITy 2020 nie wymaga praktycznie żadnej poważniejszej znajomości prawa podatkowego i można je zamknąć po zaledwie kilku minutach niezbyt intensywnej pracy umysłowej — cały niepokój związany z PIT staje się nagle zupełnie bezpodstawny.