PIT last minute

Według danych Ministerstwa Finansów najwięcej Polaków składa deklaracje podatkową na ostatnią chwilę. Świadczą o tym zarówno kolejki w urzędach, jak i przeciążone serwery ministerialnego portalu podatkowego. Z rozliczeniem spieszą się tylko ci, którym należy się zwrot podatku. Nie spieszno nam jednak do płacenia daniny fiskusowi i trudno się dziwić – system podatkowy w Polsce nie należy do zbyt przyjaznych obywatelowi.

Składaniu deklaracji last minute sprzyja działający już od kilku lat system e-deklaracje. Za pośrednictwem internetu możemy wypełnić formularz w domu i jednym kliknięciem przesłać deklarację do Urzędu Skarbowego. Zeznanie możemy wypełnić na dwa sposoby. Bezpośrednio na stronie Ministerstwa Finansów lub za pomocą aplikacji e-Deklaracje Desktop, którą trzeba uprzednio pobrać i zainstalować na swoim komputerze. W ten sposób można złożyć następujące formularze: PIT-16, PIT-16a, PIT-19a, PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-38, PIT-37 oraz PIT-39 wraz z załącznikami (PIT/B, PIT/D, PIT-2K, PIT/M, PIT/O, PIT/ZG, PIT/Z, SSE-R).

Należy pamiętać, że podstawą do wypełnienia najpowszechniejszego formularza PIT-37 jest druk PIT-11, który powinniśmy otrzymać od płatnika do końca lutego. W przypadku osób, które prowadzą działalność gospodarczą, podstawą będą dokumenty księgowe. Jeśli rozliczmy się ryczałtem lub na zasadach karty podatkowej, sprawa jest znacznie prostsza i nie musimy prowadzić ewidencji przychodów i rozchodów. Podatnicy, którzy chcą rozliczyć pit 38 online, powinni natomiast zrobić to na postawie druku PIT-8C.

Pamiętajmy, że rozliczając PIT przez internet również warto uwzględnić bufor czasowy na wypadek nieprzewidzianych sytuacji. Jeśli będziemy wysyłać nasz PIT za pięć dwunasta, dłuższa przerwa w dostawie internetu lub przeciążone serwery Urzędu mogą nam pokrzyżować plany. Dowodem złożenia deklaracji on-line jest UPO, czyli Urzędowe Poświadczenie Odbioru. Bez odebrania takiego komunikatu, nie możemy być pewni, że nasze zeznanie dotarło do Urzędu. Ponad to wypełnianie PIT-u na ostatnią chwilę sprzyja niestety popełnianiu błędów, a to z kolei oznacza konieczność złożenia korekty zeznania.