PIT rozliczenie online – ostatnie przygotowania

Zbliżający się nieubłaganie sezon rozliczeń podatkowych w naszym kraju skłania do refleksji nad przygotowaniami, jakie powinniśmy przedsięwziąć, by przygotowanie deklaracji przebiegało w miłej atmosferze pewności siebie i przede wszystkim nie zajęło zbyt wiele cennego czasu. Pośród kilku ważnych kroków, których nie powinien pominąć żaden szanujący się podatnik, z całą pewnością znajdziemy sprawdzenie ewentualnych zmian w przepisach związanych z naszymi obowiązkami raportowymi i płatniczymi wobec organów administracji podatkowej RP. Tegoroczne zmiany przepisów przyniosły kilka nowości wartych uwagi i namysłu, jednak najbardziej godne wzmianki jest podniesienie tzw. sumy zwalnianej z opodatkowania.

Rozliczenie PIT online 2020 do rewolucyjnych pod względem procedur z całą pewnością należeć nie powinno. Zmiany, z jakimi zetkniemy się w czasie pracy nad zeznaniem, są raczej drobne i nie powinny budzić poważniejszej troski podatnika. Jednak jedna z nich – podniesienie kwoty zwalnianej z opodatkowania – stanowi bez wątpienia wyjątek. I nie chodzi tutaj o troskę, a raczej o uczucie przeciwne, być może nawet pewien rodzaj zadowolenia. Rozliczanie PIT 2020 online najwyraźniej zaowocuje dla sporej rzeszy podatników wzrostem zwrotów podatkowych.

Podniesienie sumy zwalnianej z opodatkowania do wysokości 6600 zł (maksymalnie) sprawia, że rozliczenie PIT 2020 stanowi pewne novum w historii rozliczeń podatkowych. Ponieważ zaliczki nie uległy żadnej zmianie, dla większości podatników (w szczególności dla tych, którzy nie przekroczą pierwszego progu podatkowego) oznacza to zwiększony zwrot z podatku. W istocie cała ta procedura bierze swe źródło ze zmiany sumy służącej do zmniejszania podatku, która to z 556,02 zł podniesiona została w tym roku do zakresu od 0 do 1188 zł.

Rozliczenie PIT 2020 online pozwala na zastosowanie sumy zmniejszającej opodatkowanie wszystkim podatnikom płacącym podatek w ramach ogólnych zasad podatkowych. Niestety nie mogą liczyć na korzyści z tego wynikające podatnicy stosujący odmienną formułę opodatkowania.

Regularne rozliczenie PIT 2020 przez Internet umożliwi przygotowanie deklaracji uwzględniającej wszystkie nowe zmiany podatkowe. Jednym z godnych polecenia jest program PITax.pl https://www.pitax.pl/program-pit/.

 

Dla celu obliczenia sumy zwalnianej od opodatkowania stosowana jest cała wartość wszystkich przychodów z różnych źródeł przychodów (o ile tylko opodatkowane są one z zastosowaniem zasad ogólnych). Kwotę wolną od podatku stosuje się do dochodu.