Polski system podatkowy na tle światowego

Corocznie Bank światowy ogłasza ranking Doing Business, w którym ocenia się warunki do prowadzenia działalności gospodarczej. Zestawienie opublikowane w 2020 roku obejmuje 189 krajów. Polska zajęła miejsce 25.

Dla naszego kraju  jest to duży awans. Dwudzieste piąte  miejsce w rankingu Banku światowego jest dla Polski najwyższym w historii. W poprzednim roku Polska zajmowała pozycję niższą o trzy miejsca. Wyraźnie niższą lokatę miał nasz kraj w roku 2009, był wtedy na miejscu siedemdziesiątym szóstym. W okresie sześciu lat Polska wyprzedziła 51 krajów, w tym m.in. Francję i Szwajcarię.

Na pozytywną zmianę pozycji w rankingu opublikowanym przez Bank Światowy wpłynęły postępy Polski w obszarze podatkowym, szczególnie dotyczące elektronizacji rozliczeń z fiskusem. Wysoko oceniona została łatwość międzynarodowej wymiany handlowej, głównie z podstawowym partnerem Polski w tym obszarze, Niemcami.

Do polskiego systemu podatkowego nadal można mieć wiele zastrzeżeń mimo dużego postępu w jego funkcjonowaniu. Zdaniem ekspertów ciągle stwarza on poważne ograniczenia dla prowadzenia biznesu. Dlatego przed ustawodawcami polskimi stoi poważne zadanie uproszczenia przepisów prawa dotyczącego podatków. Ważne jest też usprawnienie działania aparatu skarbowego. Podejmowane działania w obszarze cyfryzacji i rozwój e-administracji mogą przyczynić się do dalszego awansu Polski w rankingu Banku Światowego.

W Polsce nie tylko firmy korzystają z możliwości, jakie dają nowe technologie. Coraz bardziej popularne staje się rozliczanie pit przez internet przez zwykłych użytkowników, osoby fizyczne. Wydaje się, że rozliczenie pit online 2020 będzie szeroko stosowane. Pit 37 online, pit 36 czy pit 28 online będą  nie mniej powszechne jak obowiązkowy elektroniczny  pit 11. Na portalach podatkowych można znaleźć niezbędne informacje oraz program pit 2020. Ministerstwo Finansów promuje elektroniczne rozliczenia pitów.

Najwyższe lokaty w rankingu Doing Business w roku zajęły Singapur, Nowa Zelandia i Dania.