rozliczenie PIT

Pomyłki w rozliczeniu PIT?

Rozliczenia PIT są dla większości podatników bardzo kłopotliwe. Często zdarza się, iż podatnicy popełniają na deklaracjach podatkowych masę różnorodnych błędów. Niektóre z nich są mało znaczące, jednak inne mogą mieć poważniejsze konsekwencje. Błędy w zeznaniach podatkowych często wynikają z niewiedzy podatników, a czasem ze zwykłej nieostrożności i niedokładności wypełniania PIT. Jakie pomyłki pojawiają się najczęściej?

Bardzo często podatnicy korzystają z nieaktualnych druków podatkowych. Zmieniają się one każdego roku, dlatego zanim wybierzemy konkretny formularz – powinniśmy sprawdzić, czy dany druk jest aktualny. Niewłaściwy adres to kolejny błąd, który pojawia się na zeznaniach PIT. Warto pamiętać, że w deklaracji podatkowej podajemy aktualny adres zamieszkania, nie zameldowania. Niektórzy podatnicy rozliczają się też wspólnie ze współmałżonkiem. Jednak nie zawsze jest to prawidłowe. Dlatego jeśli chcesz rozliczyć się na jednej deklaracji ze współmałżonkiem, sprawdź, czy masz taką możliwość. Nierzadko zdarzają się również pomyłki w zaokrąglaniu kwot – należy pamiętać, że kwoty w zeznaniu podatkowym zaokrąglamy do pełnej złotówki. Jeśli kwoty wynoszą mniej niż 50 groszy, na przykład 263,49zł wówczas zaokrąglamy kwotę w dół – 263zł, jeśli w górę, na przykład 622,51zł – zaokrąglamy w górę – 623zł.

Niełatwi prawidłowo rozliczyć PIT, szczególnie jeśli podatki nie są naszą mocną stroną. Zachęcamy więc do skorzystania z opcji rozliczeń internetowych, które stają się obecnie coraz bardziej popularne. Program pit 2020 pomoże nam bezbłędnie rozliczyć PIT przez Internet, ponieważ większość czynności wykonuje za nas ów program. Krok po kroku przeprowadzi nas przez proces rozliczania podatku, ponadto dokładnie sprawdzi, czy w deklaracji nie pojawiły się jakieś błędy. Warto wybrać profesjonalny program do rozliczania pit i cieszyć się łatwym, szybkim i bezbłędnym rozliczeniem podatku. Dzięki rozliczeniom online uporasz się z każdym zeznaniem podatkowym, poświęcając na nie zaledwie kilka minut.