Poznaj zalety i wady składania PIT-u przez internet

Od kilku lat podatnicy mają możliwość rozliczania deklaracji podatkowej przez internet. Sposób ten z roku na rok zdobywa coraz większą liczbę zwolenników. Powstają odpowiednie strony i programy komputerowe, dzięki którym szybko i prosto można wypełnić i wysłać swą deklarację podatkową. W poniższym artykule przedstawiamy niewątpliwe zalety, ale również i wady tego sposobu rozliczania się.

Zalety rozliczania PIT 2020 online

Złożenie deklaracji podatkowej przez internet jest szybkie i proste. Aby to zrobić, wystarczy ściągnąć odpowiedni, bezpieczny program komputerowy, wypełnić zeznanie wraz z ewentualnymi załącznikami, po czym dosłownie jednym kliknięciem wysłać PIT do właściwego Urzędu Skarbowego. Można to zrobić w dowolnym czasie i o dowolnej porze (to niewątpliwa zaleta, której nie posiada złożenie PIT-u drogą tradycyjną, osobiście w Urzędzie Skarbowym – tu jesteśmy ograniczeni przez konkretne dni i godziny, w których placówka jest czynna).

kolorowe-wykresy-i-diagramy_1098-2083

Programy do rozliczania PIT 2020 są łatwe, niemal intuicyjne w użytkowaniu. Zwykle wgrane mają poradniki, dzięki którym szybko i prawidłowo wypełnimy nasze zeznanie podatkowe. Aplikacje posiadają ponadto funkcję automatycznego obliczenia odpowiednich kwot podatkowych. Co więcej, zazwyczaj nie można przesłać PIT-u, jeśli nie wypełniliśmy wszystkich obowiązkowych rubryk – aplikacja po prostu nie wysyła deklaracji dalej. Mamy więc pewność, że uzupełniliśmy każde wymagane pole.

Minusy składania PIT-ów drogą internetową

Poza niewątpliwymi plusami, możliwość wysyłki PIT-ów drogą online posiada również drobne wady. Należą do nich ewentualne błędy systemowe. Pamiętajmy, żeby zdecydować się na bezpieczną i najnowszą wersję aplikacji do PIT-ów, żeby wysyłany przez nas formularz był najbardziej aktualny. Dobrze również wcześniej sprawdzić go programem antywirusowym, żeby mieć pewność, że jest bezpieczny i wolny od wirusów. Natomiast małżonkowie rozliczający się razem, muszą niestety – przed pierwszym wspólnym wypełnieniem PIT2020 – odwiedzić placówkę skarbową, żeby złożyć tam formularz UPL-1.