Praca zagranicą a kwestia rozliczania PIT-ów w Polsce

Wiele osób mieszka i pracuje zarobkowo poza granicami Polski, przy jednoczesnym zameldowaniu i płaceniu podatków w naszym kraju. Jak mogą one złożyć swój PIT? Na to pytanie odpowiadamy w poniższym artykule.

Wysyłka pocztą lub kurierem

Osoby, które mieszkają poza Polską i chcą złożyć swoje roczne rozliczenie PIT 2020 w naszym kraju, mogą to zrobić na kilka sposobów. Przede wszystkim w grę wchodzi wysyłka PIT-u pocztą lub też firmą kurierską. Decydując się na tę metodę, trzeba zwrócić szczególną uwagę na typ dostawcy pocztowego. Jeżeli będzie to podmiot komercyjny, czyli np. prywatny kurier, to za termin dostarczenia PIT-u uważa się datę doręczenia go do odpowiedniej skarbówki, a nie datę wysyłki przesyłki. W przypadku natomiast, kiedy rozliczenie zostanie wysłane w polskiej placówce zagranicznej, to za datę dostarczenia uważa się datę nadania listu lub paczki.

Polski urząd konsularny

Innym sposobem na złożenie PIT-u zagranicą jest wizyta w polskim urzędzie konsularnym. Tutaj za datę złożenia uważa się termin przyjęcia zeznania podatkowego w placówce. Nie jest to raczej zbyt wygodne rozwiązanie – placówki konsularne znajdują się wyłącznie w dużych miastach w innych krajach, tak więc dojazd do nich z nierzadko mniejszych i sporo oddalonych miejscowości może być kłopotliwy.

Wysyłka drogą online

Podatnik ma również możliwość wysyłki rozliczenia PIT 2020 online, czyli przez internet. Jest to z pewnością najszybsza i najmniej kłopotliwa metoda przesłania rocznego zeznania podatkowego. Wystarczy jedynie dostęp do internetu oraz ściągnięty z sieci odpowiedni program do PIT-ów. Po wypełnieniu i sprawdzeniu formularza, dosłownie jednym kliknięciem osoba składająca zeznanie może je przesłać do skarbówki. Należy pamiętać (kwestia ta dotyczy zarówno wysłania PIT-u online, jak i pocztą, kurierem czy w rzeczywistości każdej innej formy dostarczenia rozliczenia), żeby prawidłowo zaadresować formularz i przesłać go do odpowiedniego Urzędu Skarbowego, czyli właściwego dla naszego adresu zamieszkania, a nie zameldowania.