Pracujesz poza granicami Polski? Sprawdź, jak rozliczyć PIT

Kilka milionów Polaków pracuje poza granicami naszego kraju. Większość z nich rozlicza jednak swoje dochody w Polsce. Czy zawsze jest to obowiązkowe? W poniższym artykule opisujemy wszystko to, co powinieneś wiedzieć o dochodach uzyskiwanych za granicą przy równoczesnym rozliczaniu PIT-ów w ojczyźnie.

Kto powinien składać pity w Polsce?

To, czy dana osoba rozliczy swój PIT w Polsce czy nie, zależy przede wszystkim od tego, czy zostanie uznana za polskiego rezydenta podatkowego. To osoba posiadająca w naszym państwie oficjalnie swoje miejsce zamieszkania oraz tzw. centrum interesów gospodarczych i osobistych, a przy tym przebywająca w Polsce min. 183 dni w roku podatkowym. Rezydent ów zobowiązany jest do złożenia tutaj swojego PIT-u online lub drogą tradycyjną, czyli osobiście w Urzędzie Skarbowym właściwym dla miejsca zamieszkania, czy też wysyłając go pocztą do owej placówki. Ma on również obowiązek wpisania w rozliczenie wszelkich swych dochodów, zarówno tych uzyskanych w naszym kraju, jak i poza jego granicami.kobieta-z-karty-kredytowej-i-laptopa_1218-499

Gdy podatnik nie jest rezydentem podatkowym

A co wówczas, kiedy dana osoba nie jest uznana za polskiego rezydenta podatkowego? Wtedy nadal jest ona zobowiązana, aby złożyć w naszym kraju PIT online , jednakże tylko z wpisanymi kwotami dochodów uzyskanych w Polsce.

Ważne jest zwrócenie uwagi na to, jakie zasady podatkowe, a właściwie reguły dotyczące podwójnego opodatkowania obowiązują w konkretnym państwie. Z wieloma krajami Polska ma podpisane umowy, które mają za zadanie zapobiegnięcie sytuacji, w jakiej płatnik zmuszony będzie do zapłacenia podwójnie podatku od swoich przychodów, tzn. zarówno w Polsce, jak i w kraju zarobkowania. Umowy tego rodzaju ustalają np., że dana osoba zapłaci podatek tylko w jednym państwie (i w którym!), choć zdarza się też, że będzie zmuszona zrobić to w obu.

Przed rozliczeniem PIT-u należy się więc zorientować, jakie prawo podatkowe obowiązuje w danym kraju i jak wygląda sprawa ewentualnego porozumienia podatkowego między owym państwem a Rzeczpospolitą.