Przegląd pit: pit 11, pit 38, pit 37, pit 36

Najważniejszą sprawą w rocznym zeznaniu podatkowym jest wybór przez podatnika właściwego pliku pit. Musi on być nie tylko aktualny ale też dobrze dobrany do typu opłacanego podatku. Poniższy test zawiera omówienia najważniejszych form pit.

Dla osób fizycznych związanych umową o pracę, pracodawca jest zobowiązany wystawić pit 11, który jest rozliczeniem firmy z pracodawcą. W tym pit 11 powinny być zawarte informacje o wysokości otrzymanego przez pracownika przychodu oraz dochodu, jak również wysokości odprowadzonych przez pracodawcę za pracownika składek na podatek oraz ubezpieczenie. Tak więc pit 11 stanowi podstawę rozliczeń dla pracownika w czasie wypełniania przez niego zwykle składanego przez pracowników pit 37. Do jego wypełnienia służy program pit 37, który nam podpowie jak rozliczyć pit 37 online. Rozliczenie pit 37 przez internet uważa się powszechnie za najprostszą formę i najwygodniejszą rozliczeń. W przypadku pit 36 to wypełniają go osoby mające własną działalność gospodarczą o przychodach niezryczałtowanych, rozlicza on też dochody niepełnoletnich dzieci przez ich rodziców ( na przykład stypendia czy inny typ pomocy dla dzieci), tu podlegają też rozliczeniom specjalne odmiany działalności rolniczej, także dotyczy pit 36 osób pobierających pensje zagraniczne. Także wynajem nieruchomości i czerpane zeń profity podlegają rozliczeniom przez pit 36. Należy się przy tym dowiedzieć, jakie wartości z wynajmu podlegają podatkom.

Pit 38 dotyczy tych osób, które dokonują obrotu wartościami kapitałowymi. Dotyczy on osób więc mających obligacje czy uczestniczących w obrocie giełdowym i czerpiących dochody z tych źródeł.

Z pit na dany rok podatkowy takimi jak pit 37, pit 36 oraz pit 38 można zapoznać się w prosty sposób za pośrednictwem internetu. Pliki tych pit są dostępne na każdej stronie dla podatników a ich wersje są na każdy rok uaktualnianie, nie ma więc obawy, iż nie uda nam się ich pozyskać. Poza tym są one dostępne na stronie internetowej każdego urzędu podatkowego. Im wcześniej je przejrzymy i zapoznamy się się z ich zawartością tym mniej obaw będzie nam towarzyszyło w związku z koniecznością ich wypełniania. Mimo iż współcześnie coraz popularniejsze jest rozliczenie elektroniczne, to można też nadal korzystać z wersji papierowego rozliczenia pit.