Repetytorium PIT online: PIT 37 online, PIT 36 online, PIT 28 online

Choć termin składania deklaracji podatkowych powoli dobiega końca (przed nami jedynie kilka ostatnich kilka tygodni) dla sporej części podatników w Polsce rozliczenie PIT to wciąż obowiązek, z którym dopiero będą musieli się zmierzyć. Nie od rzeczy będzie więc przypomnieć o podstawowym wyborze, jakiego będą musieli dokonać — wyborze odpowiedniej dla swojej sytuacji podatkowej deklaracji PIT.

Podejmując rozliczenie PIT online, możemy mieć pewność, że przygotujemy nasze zeznanie nawet w trakcie kilku ostatnich minut przed upływem terminu rozliczenia z urzędem skarbowym. Oczywiście nie można w dobrej wierze nikomu polecać przeprowadzania tej stosunkowo ważnej operacji w pośpiechu oraz bez odpowiedniego przygotowania (przynajmniej w zakresie zgromadzenia koniecznej dokumentacji oraz niezbędnych do przygotowania zeznania informacji). Jednak faktem jest, że przy aktualnym poziomie zaawansowania, aplikacje program PIT pozwolą na sprawne przeprowadzenie rozliczenia podatkowego nawet podatnikowi, którego wiedza na temat obowiązujących w naszym kraju procedur podatkowych jest raczej ograniczona. W rzeczy samej należy uznać taką możliwość za największe osiągnięcie producentów PIT online, co w efekcie wprowadza zupełnie nową jakość na arenę rozliczeń podatkowych PIT. Wciąż jednak nawet niedoświadczony podatnik musi na własną odpowiedzialność podjąć decyzję (ewentualnie zaakceptować propozycję aplikacji w tym zakresie) dotyczącą właściwego dla jego indywidualnej sytuacji podatkowej formularza PIT. Nie sposób oczywiście wymagać od przeciętnej osoby, niebędącej specjalistą prawa podatkowego wiedzy na temat wszystkich możliwych sposobów rozliczania z fiskusem swoich dochodów, jednak ogólna wiedza na temat choćby kilku najpowszechniej używanych formuł rozliczenia, z całą pewnością stanowić może dobry punkt wyjścia do oceny własnej sytuacji. Z tego powodu warto pamiętać o trzech popularnych, a jednak bardzo różniących się od siebie formularzach PIT, które występują w Rzeczypospolitej Polskiej.

PIT 37 online jest rozliczeniem dla osób czerpiących przychodu ze stosunków pracy. Najbardziej istotnymi cechami sytuacji, do której będzie ono adekwatne, są dochody czerpane za pośrednictwem płatników oraz podatek określany na podstawie zasad ogólnych i skali podatkowej.

PIT 36 online to rozliczenie przede wszystkim dla osób prowadzących działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych.

PIT 28 online wiąże się z opodatkowaniem w formie ryczałtu od tzw. ewidencjonowanych przychodów.