Rozliczenie PIT przez internet czyli e-deklaracje

Podatnicy w Polsce mają wygodną możliwość rozliczenia się z urzędem skarbowym przez Internet przy wykorzystaniu współfinansowanego przez Unię Europejską systemu e-deklaracje. Konieczne do tego jest posiadanie komputera lub innego urządzenia ( w tym roku także tablet lub telefon) z dostępem do internetu. Podatnik może zarówno pobrać formularze w wersji interaktywnej lub wypełnić je online. Formularze te po wypełnieniu można wysłać drogą elektroniczną lub po wydrukowaniu złożyć w urzędzie skarbowym w formie papierowej, nie można ich wysłać e-mailem.
Wzory obowiązujące w poprzednich latach są dostępne na stronie www.archbip.mf.gov.pl (znajduje się tam np. e deklaracja ).

WYMAGANIA E-DEKLARACJI
Bardzo istotne jest, żebyśmy poza wymaganiami technicznymi (czyli np. posiadanie właściwego oprogramowania oraz dostępu do internetu) spełnili także wymagania formalne. W przypadku braku jakiegoś wymogu formalnego nasza e-deklaracja (jeżeli ją złożymy) zostanie przez urząd przyjęta, ale konieczne będzie uzupełnienie brakujących dokumentów, albo też będziemy musieli rozliczyć się z urzędem skarbowym w formie tradycyjnej (przy użyciu papierowych druków). Nasza e-deklaracja, nie będzie ważna, jeśli nie wypełnimy wszystkich załączników.
Gdy nasza e-deklaracja będzie gotowa, zamiast elektronicznego podpisu, konieczne będzie wprowadzenie danych pozwalających na autoryzację naszego zeznania. Dopiero po ich wprowadzeniu nasza e-deklaracja jest gotowa do wysłania do systemu udostępnianego przez Ministerstwo Finansów.Można również skorzystać z innych darmowych programów jak PITax.pl

URZĘDOWE POŚWIADCZENIE ODBIORU
Po wysłaniu wypełnionego formularza system automatycznie wygeneruje nam numer referencyjny – należy koniecznie go zachować! To właśnie dzięki niemu, można pobrać  UPO, czyli Urzędowe Poświadczenie Odbioru. Jeżeli nasza deklaracja nie zawiera żadnych błędów i jej przesyłanie do systemu było prawidłowe wyświetli się status 200, co będzie oznaczać, że nasza deklaracja podatkowa została złożona. Następnie zostanie wyświetlony numer UPO, który najlepiej sobie zapisać, a jeszcze lepiej – wydrukować. Numer Urzędowego Poświadczenia Odbioru stanowi jedyny dokument potwierdzający złożenie przez podatnika  PIT  za pośrednictwem internetu. Po pierwsze: UPO potwierdza fakt złożenia deklaracji podatkowej, a po drugie, poświadcza również termin, w którym owa deklaracja została złożona (nasza e-deklaracja musi zostać wysłana przed upływem ustawowo wyznaczonego terminu!).

Aby rozliczanie pit online było jak najprostsze, wiele firm internetowych przygotowało program do rozliczania pit . Znajdź dobry portal dla podatnika i skorzystaj z nich w nowym roku, by rozliczenie pit było mało czasochłonne i niekłopotliwe.

W nowym roku zrób szybkie rozliczenie us pit 2020, dzięki temu, iż istnieje niezbyt trudny w obsłudze i pomyślany nawet dla wymagających podatników program pit 2020 online. Tym, czego jedynie potrzebujesz jest dostęp do internetu, nie musisz mieć wielkiej wiedzy o działaniu tych programów. Tego, jak używać program do rozliczania pit nauczysz się błyskawicznie, gdy z niego skorzystasz. Natomiast powinieneś przygotować w celu obsługi program pit online, swoje rozliczenie pit otrzymane od pracodawcy jeśli jesteś pracownikiem, albo w przypadku firmy podstawą rozliczenie pit będzie znajomość wartości przychodów oraz dochodów za cały rok działalności. Musisz też w przypadku rozliczeń ryczałtem znać wartości ryczałtu dla poszczególnych form działalności. Zorientuj się, gdy będziesz prowadził rozliczenie pit 2020 online, czy rzeczywiście wybrałeś dobry pit. Są one opisane na portalu podatkowym, z którego będziesz korzystał. Do tych, które wypełniane są najczęściej należą:

pit – 37, pit – 36, pit – 28, pit – 38.

Bardzo możliwe, iż urząd podatkowy wprowadzi zmiany w deklaracjach, dlatego nigdy nie wypełniaj pit z poprzedniego roku podatkowego. Musisz więc szukać w internecie wyłącznie pit za online, wtedy będziesz miał gwarancję, iż wypełniasz dobrze swój pit tegoroczny. Nie zmienią, a przynajmniej nic na to nie wskazuje aktualnie, typy podatków oraz stopy procentowe. Dla podatków w trybie ogólnym wynosi ono w zakresie pewnego progu dochodowego od 18 % do 32% sumy łącznej dochodów za dany rok. W trybie liniowych podatków ten procent rośnie do 19%, lecz nie ma tu progu dochodów, powyżej których rosłoby oprocentowanie. Następna kwestia to wartości zryczałtowanych dochodów tu oprocentowanie jest różne – może to być dla gastronomii, rybactwa i pewnych usług handlowych jedynie 3%, lecz już procent wartości ryczałtu dla medycyny i edukacji wolnorynkowej wynosi aż 20%. Dobrze też być obeznanym z przysługującymi nam ulgami od podatków. Główna z nich polega na odliczeniu od podatku 1% dla OPP. Po uzyskaniu pomyślnej weryfikacji przez program pit online, nasze rozliczenie pit będzie gotowe do wysłania i zatwierdzenia przez urząd skarbowy. Zbierajmy w razie kontroli podatkowej swoje potwierdzenia elektroniczne przez czas do pięciu lat, gdyż do tego czasu przysługuje prawo kontroli tych potwierdzeń przez urząd.

Otrzymując dochody z różnych źródeł, często możemy mieć problemy z wybraniem odpowiedniego formularza podatkowego. Jeśli do Urzędu Skarbowego złożymy zły formularz PIT, wówczas będziemy musieli złożyć korektę – i to jak najszybciej. Z pewnością przysporzy nam to jeszcze więcej problemów i stresów. Aby uniknąć takich problemów, warto skorzystać z profesjonalnej pomocy. Mamy tu na myśli program Pitax służący do rozliczeń podatkowych. Program Pitax już od początku kieruje naszymi krokami i pomaga nam wybrać odpowiednią deklarację podatkową. Odpowiadając na kilka prostych pytań, zdołamy wybrać formularz, który okaże się odpowiedni.

Najczęściej wypełnianym zeznaniem podatkowym jest PIT36 oraz PIT37, jednakże często podatnicy są zobowiązani również do wypełnienia PIT38. Pit 38 to PIT, w którym wykazujemy dochody kapitałowe. Mogą to być przychody z akcji i objęcia udziałów, odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub udziałów objętych w spółkach. W deklaracji tej wykazuje się również dochody zagraniczne, które uzyskaliśmy z tych źródeł przychodu. Deklarację PIT38 należy złożyć do końca kwietnia, jest to termin, którego nie wolno przekroczyć. Spóźnienie będzie wiązało się z sankcjami karnymi, często bardzo poważnymi. Warto pamiętać, że PIT38 wypełniamy samodzielnie – w przeciwieństwie do wielu innych deklaracji podatkowych, PITu38 nie możemy wypełnić wspólnie ze współmałżonkiem.

Nie musimy obawiać się problemów związanych z wypełnieniem tego rozliczenia podatkowego. Jeśli tylko skorzystamy z programu e deklaracje 2020, to rozliczenie PIT38 okaże się dla nas niezwykle proste. Internetowe rozliczenie podatku to najlepszy i najszybszy sposób na rozliczenie swojego podatku, dlatego jeśli należysz do osób, które każdego roku samodzielnie rozliczają swój PIT – wybierz Pitax. To sprawdzony i wypróbowany program, który cechuje się niewiarygodną prostotą i łatwością w obsłudze. Nie można odmówić mu funkcjonalności i skuteczności. To najlepszy program na rynku, z którego co roku korzysta mnóstwo osób. Dołącz do tego grona, a przekonasz się, że coroczne rozliczanie podatku może być bardzo proste.

Rozliczenie PIT za rok to obowiązek każdej osoby, która w roku otrzymywała dochody, na przykład z tytułu umów, renty czy emerytury. PIT rozliczają również osoby, które posiadają własną działalność gospodarczą. PIT należy również złożyć w odpowiednim terminie, spóźnienie może spowodować poważne sankcje karne. Nie warto więc zostawiać rozliczenia PIT na ostatnią chwilę.

Jeżeli chcemy prędko uporać się z rozliczeniem podatku i poświęcić na to nie więcej niż kilka minut, polecamy skorzystanie z opcji rozliczeń internetowych. Obecnie coraz więcej osób wybiera rozliczenie pit online. To najprostszy, a także najszybszy sposób, by uporać się z podatkiem. Rozliczając PIT przez Internet, nie jesteśmy zdani wyłącznie na samych siebie. Korzystamy bowiem z dobrego, profesjonalnego i sprawdzonego programu PIT, który krok po kroku pomaga nam przejść przez proces wypełniania deklaracji. Programów do rozliczania PIT jest mnóstwo, nie będziemy mieć problemu ze znalezieniem tego, który spełni nasze oczekiwania. Warto zapoznać się z polecanymi programami do rozliczeń internetowych i wybrać program bezpieczny i łatwy w obsłudze. To bardzo ważne, jeśli chcemy bezbłędnie i sprawnie rozliczyć nasz PIT. Programy rozliczeniowe powinny posiadać wysokiej jakości zabezpieczenia, tylko wtedy będziemy mieć pewność, że nasz PIT nie trafi w niepowołane ręce. Nie wybierajmy więc pierwszego lepszego programu PIT, zamiast tego zdecydujmy się na program polecany przez większość podatników.

Rozliczanie pit online na pewno przyniosą nam wiele korzyści. Dzięki rozliczeniom internetowym nie będziemy więcej marnować czasu na długotrwałe rozliczanie PIT. Zrobimy to szybko i przyjemnie, a deklarację przekażemy do urzędu bez wychodzenia z domu. Jednocześnie podatnicy rozliczający się przez Internet szybciej uzyskają zwrot podatku, gdyż deklaracje elektroniczne są rozpatrywane wcześniej niż deklaracje papierowe. Śmiało można więc powiedzieć, że rozliczenie PIT przez Internet przyniesie nam wiele cennych korzyści.