Rozliczenie ulgi na dzieci – dowiedz się, jak to zrobić prawidłowo

Rodzice lub opiekunowie prawni wychowujący dzieci mają możliwość skorzystania z ulgi prorodzinnej podczas rozliczania swej rocznej deklaracji podatkowej. Ulga na dzieci należy do najpopularniejszych odliczeń w Polsce. Poniżej przedstawiamy więcej informacji na jej temat.

Ulga prorodzinna – dla kogo?

Ze wspomnianej ulgi na dzieci skorzystać mogą zarówno rodziny z jednym, jak i większą liczbą potomstwa. Jest przeznaczona dla rodziców, prawnych opiekunów i rodzin zastępczych wychowujących dzieci. Jednakże nie wszyscy rodzice skorzystają z odliczenia – nie mogą tego zrobić osoby bez praw rodzicielskich, jak również opiekunowie prawni, którzy nie mieszkają z dzieckiem.

Odliczenie to przysługuje na wszystkie dzieci poniżej 18. roku życia, jak również do 25 lat w przypadku, gdy uczą się one albo studiują i gdy nie uzyskały one w danym roku podatkowym dochodu powyżej 3.089 zł. Ulga jest również przeznaczona na dzieci – bez względu na ich wiek czy dochody – z przyznaną rentą socjalną albo zasiłkiem pielęgnacyjnym. Jeśli więc spełniasz wymienione wyżej warunki, rozlicz PIT online lub drogą tradycyjną i skorzystaj z ulgi na dzieci.

reka-mezczyzny-liczenia-calc_1301-1219Wysokość ulgi na dzieci

Kwota ulgi prorodzinnej wynosi 1.112,04 zł na dziecko pierwsze i drugie, 2.000,04 zł na trzecie, a na czwarte i każde kolejne – 2.700 zł. Roczna wysokość odliczenia odnosi się do dwojga rodziców, którzy mogą ją podzielić w dowolnych proporcjach pomiędzy siebie. Rodziny z dwojgiem i większą liczbą dzieci mogą skorzystać z ulgi bez względu na roczną wysokość dochodów. Natomiast w przypadku jedynaków, ich rodzice czy opiekunowie prawni mogą odliczyć ulgę tylko wówczas, gdy ich dochody roczne nie przekroczą kwoty 112.000 zł.

Jak skorzystać z ulgi?

Z odliczenia prorodzinnego można skorzystać, wypełniając odpowiednie rubryki w rocznym rozliczeniu podatkowym. Można to zrobić zarówno drogą tradycyjną, czyli składając PIT we właściwym Urzędzie Skarbowym, jak i drogą online. Jak rozliczyć PIT przez internet? To proste. Wystarczy ściągnąć dobrej jakości, bezpieczny program komputerowy do rozliczania deklaracji, wypełnić go starannie i dosłownie jednym kliknięciem przesłać do skarbówki.