Ulga na budowę – sprawdź, czy możesz z niej skorzystać

Ulga na budowę domu jest jednym z chętniej wykorzystywanych przez podatników odliczeń podatkowych. Aby z niej skorzystać, trzeba spełnić kilka warunków. Jakie to wymogi? Podpowiadamy poniżej.

Dla kogo ulga budowlana?

Jeszcze parę lat temu z ulgi budowlanej i remontowej można było skorzystać w znacznie szerszym zakresie, niż jest to obecnie. Podatnicy mieli możliwość np. odliczenia od podatku zakupionych materiałów wykończeniowych i budowlanych czy kosztów usług i prac remontowych oraz budowlanych. Od kilku lat odliczenie to dotyczy już tylko osób, które stawiają swój pierwszy dom, wykonują nadbudowę albo rozbudowę obiektu do celów mieszkaniowych lub przystosowują niemieszkalny budynek do celów mieszkalnych. Tylko ci podatnicy mogą aktualnie skorzystać z ulgi budowlanej podczas wypełniania deklaracji PIT online 2020.

Jakie warunki trzeba spełnić?                                            

stern-idea-innowacji-trening-rozwaza_1134-1399Oprócz wyżej wymienionych wymogów, ważne jest również posiadanie pozwolenia na budowę, które zostało wydane już po 1 stycznia 2020 roku. Istotny jest też wiek podatnika – nie może on ukończyć 36 lat do końca roku, w którym wydano pozwolenie na budowę (w przypadku małżeństw tyczy się to osoby młodszej). Kolejnym warunkiem, który trzeba spełnić, aby skorzystać z ulgi w składanym zeznaniu PIT online, jest powierzchnia użytkowa lokalu – nie może ona być większa niż 75 m2 w przypadku mieszkania, a także 100 m2 w wypadku domu jednorodzinnego.

Jak skorzystać z ulgi?

W jaki sposób można skorzystać z ulgi budowlanej? Wystarczy wpisać wspomniane odliczenie w deklarację podatkową, składaną osobiście w placówce skarbowej lub też internetowo poprzez właściwy do pitów 2020 program. Należy także posiadać kserokopie wymaganych dokumentów (faktury, rachunki, pozwolenie na budowę), potwierdzających w szczególności poniesione wydatki.

Kiedy otrzymasz zwrot?

Decyzja dotycząca przyznania zwrotu wydawana jest przez fiskusa w ciągu 4 miesięcy od daty złożenia wniosku. W ciągu kolejnych 25 dni Urząd Skarbowy ma obowiązek wypłacić podatnikowi przyznane środki pieniężne wynikające ze zwrotu. W przypadku opóźnień ze strony skarbówki, podatnikowi przysługują odsetki ustawowe.