Ulgi podatkowe w PIT – sprawdź, z jakich możesz skorzystać

Wypełniając swój coroczny obowiązek podatkowy polegający na złożeniu deklaracji PIT, podatnik ma również możliwość skorzystania z różnego rodzaju odliczeń. Jest ich sporo, ale nie każdy może skorzystać ze wszystkich. W poniższym artykule przedstawiamy najpopularniejsze z nich. Przeczytaj poniższy tekst i dowiedz się, jaka ulga Ci się należy.

Ulga internetowa

Z ulgi za internet mogą skorzystać osoby, które w danym roku podatkowym poniosły wydatki związane z korzystaniem z sieci internetowej. Muszą one spełniać kilka dodatkowych warunków: posiadać dokumenty poświadczające użytkowanie internetu, a także fakt korzystania z owej ulgi pierwszy lub co najwyżej drugi raz (obowiązkowo drugi rok z rzędu, bowiem odliczenie to przysługuje jedynie przez dwa następujące po sobie lata). Limit roczny przysługujący na jednego podatnika wynosi 760 zł. Co istotne, odliczenie to jest niestety powoli wycofywane, dlatego warto z niego korzystać, póki jeszcze jest to możliwe.

analiza-danych-statystycznych-analizujacych-ceny_1232-4204Ulga na dziecko

Kolejną popularną ulgą, z której można skorzystać wypełniając np. swój PIT 36 online albo na formularzu papierowym, jest ulga prorodzinna, zwana inaczej ulgą na dzieci. Mogą z niej skorzystać rodzice i inne osoby, które wychowują małoletnie dzieci lub też uczącą się młodzież do 25. roku życia. Z ulgi owej można skorzystać już przy pierwszym dziecku, na kolejne potomstwo przysługują z kolei inne, wyższe kwoty. Co ważne, osoby, które zostały pozbawione władzy rodzicielskiej, nie mogą skorzystać z tego odliczenia.

Ulga na rehabilitację

Dużą popularnością cieszy się również odliczenie kosztów poniesionych na rehabilitację chorego. Skorzysta z niej osoba niepełnosprawna, jej rodzice oraz opiekunowie. Aby dokonać takiego odliczenia, należy przedstawić orzeczenie o niepełnosprawności oraz dokumenty i rachunki poświadczające poniesione na rehabilitację wydatki.

Rozlicz PIT online i skorzystaj z ulg

Poza wymienionymi wyżej, podatnikom przysługuje jeszcze kilka innych ulg i odliczeń. Pełen ich wykaz znaleźć można w Urzędach Skarbowych albo też na wielu stronach internetowych. Z pewnością warto zainteresować się głębiej tym tematem i skorzystać z możliwości wielu zwrotów i odliczeń finansowych.