W którym Urzędzie Skarbowym złożyć PIT?

Jednym z błędów, popełnianych przez podatników, jest złożenie PIT w nieodpowiednim urzędzie skarbowym. Powodem może być mylenie przez podatników adresu zamieszkania z adresem zameldowania. Gdzie więc należy składać coroczne zeznania podatkowe?

Osoby fizyczne składają pity w urzędzie, właściwym do ich aktualnego miejsca zamieszkania. Jeśli na przykład jesteś zameldowany w Warszawie, ale mieszkasz w Krakowie, rozliczasz się w urzędzie skarbowym na terenie Krakowa. Osoby prawne czy spółki cywilne rozliczają się według tego, gdzie znajduje się siedziba ich firmy. Duże miasta posiadają najczęściej kilka urzędów skarbowych, oczywiście nie możemy rozliczyć się w pierwszym lepszym. Zarówno ulice, jak i dzielnice są podporządkowane do konkretnych urzędów skarbowych. W Internecie możemy znaleźć wykaz dla każdego miasta, na przykład Warszawy czy Krakowa. W ten sposób dowiemy się, w którym urzędzie powinniśmy złożyć PIT.

Jeżeli PIT rozliczany jest przez współmałżonków (na jednej deklaracji podatkowej), którzy mają dwa odrębne adresy zamieszkania, wówczas mogą samodzielnie wybrać jeden z urzędów, którym podlegają i właśnie tam złożyć wspólne rozliczenie PIT.

tablet-1250410_640

W prawidłowym rozliczeniu i złożeniu PIT w odpowiednim urzędzie, pomoże nam program do rozliczania pit online. Program PIT automatycznie wybierze urząd skarbowy (biorąc pod uwagę dane wpisywane przez nas w deklaracji podatkowej), w którym powinniśmy złożyć PIT. Dodatkowo zeznanie podatkowe wyślemy przez Internet, co dla wielu osób jest znaczną wygodą. W dużych miastach dotarcie do urzędu skarbowego może być naprawdę czasochłonne. Często, nawet dojazd samochodem, zajmuje nam godzinę, szczególnie jeśli utkniemy w korkach. Osoby, które nie posiadają prawa jazdy, na dotarcie do urzędu skarbowego komunikacją miejską, poświęcają jeszcze więcej czasu. Do tego należy doliczyć czas spędzony w urzędzie, w oczekiwaniu na swoją kolej. Jak widać, rozliczenie pit online jest znacznie lepszą, wygodniejszą opcją niż standardowa forma rozliczenia PIT.