rozliczenie PIT

Własna działalność gospodarcza, czyli biznes i podatki

Jeśli chcesz rozwijać swoje pasje i przekuć je w dobrze prosperujący biznes, najlepiej jeśli podejmiesz decyzję o założeniu własnej firmy. W przypadku, gdy twoja działalność będzie opierała się głównie na twoim wkładzie pracy, tzn. będziesz własnym handlowcem, księgowym i wykonawcą zleceń – musisz dobrze się przygotować i zdobyć niezbędną wiedzą na temat marketingu, podatków oraz efektywnej sprzedaży.
Samo zakładanie działalności gospodarczej jest proste, chociaż wymaga od nas namysłu, świadomych wyborów, dotyczących form opodatkowania, a co za tym idzie spójnej wizji swojego finansowego planu. Wybór formy opodatkowania, będzie nas konsekwentnie wiązał przez rok i  płynie na nasze zarobki. Pewne formy opodatkowania działalności gospodarczej wykluczają wspólne rozliczenie podatków ze współmałżonkiem oraz mogą się wiązać z brakiem możliwości skorzystania z odliczeń i ulg. Stąd też warto wcześniej sprawdzić sobie jak rozliczyć pit online i która forma opodatkowania działalności gospodarczej nam się opłaci (po uwzględnieniu całości przychodów z naszego gospodarstwa domowego).

Przed rozpoczęciem formalności warto sobie również dobrze przemyśleć, czym dokładnie będzie się zajmowała nasza firma, zarówno teraz jak i w przyszłości. Należy bowiem dobrze wybrać tzw. PKD czyli numery w Polskiej Klasyfikacji Działalności. Wszystkie dane, instrukcje i podpowiedzi znajdziemy na stronach rządowych, na których możemy skorzystać z wyszukiwarki PKD, opierając się na przystępnym schemacie klasyfikacji. Z taką pomocą sprawa nie wydaje się trudna, a dobry wybór PKD jest ważny z dwóch powodów: każde rozszerzenie działalności wiąże się z opłatami, a nasza klasyfikacja przyda się nam później w przypadku chęci rejestracji nazwy firmy jako znaku towarowego. W procedurze wypełniania wniosku do rejestracji znaku towarowego przed urzędem patentowym, także będziemy zobowiązani do zgłoszenia wykazu towarów lub usług, które stanowią przedmiot naszej działalności (tym razem według klasyfikacji nicejskiej). Więcej szczegółowych informacji znajduje się na stronie internetowej urzędu patentowego.