Wspieramy Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci!

W 2007 roku powstała niezwykła Fundacja, która zbiera pieniądze dla Wrocławskiego Hospicjum dla Dzieci. Jest to jedyne Hospicjum dla dzieci na Dolnym Śląsku, które wspiera chore dzieci z całego regionu, mając siedzibę we Wrocławiu. Właściwa opieka wolontariuszy, lekarzy, rehabilitantów i pielęgniarek z Hospicjum, odbywa się natomiast w domu małych pacjentów. Dzieci pozostają w swoim środowisku, wśród kochającej rodziny, bliskich i przyjaciół, co sprawia, że łatwiej im znosić niedogodności i cierpienie, jakie niosą nieuleczalne i przewlekłe choroby.

Opieka to przede wszystkim kontrola i obniżanie bólu, pomoc w znoszeniu wszelkich dolegliwości związanych z chorobą. Równie istotna jest możliwość wsparcia  psychicznego i opieki nad dzieckiem  jego rodziną. Wrocławskie Hospicjum dla dzieci, zapewnia rodzinom wsparcie psychologa, ale można też spotykać się i rozmawiać z kapelanem, co jest niezwykle istotne w przypadku długich, nieuleczalnych i śmiertelnych chorób.

Hospicjum zaczęło się od  części Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Akademii Medycznej we Wrocławiu, by w 2009r. stać się odrębną jednostką. W międzyczasie, do wsparcia działalności Hospicjum powstała Fundacja “Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci”, która jest organizacją pożytku publicznego. Najbardziej kosztowna jest opieka medyczna i co za tym idzie zakup sprzętu medycznego dla małych pacjentów.

Wiele wrocławskich szkół i przedszkoli zbiera plastikowe zakrętki i za pomocą rodziców- wolontariuszy odwozi je do Hospicjum. Jest to akcja, która daje podwójną satysfakcję: nakrętki są sposobem na odzyskanie surowca, który zostaje odpłatnie przekazany firmom zajmującym się recyklingiem. Z jednej strony, dzieci uczą się pomagania innym, bo pieniądze wspierają działalność Hospicjum, a równocześnie tą akcją przyczyniają się do ochrony środowiska i szanowania jego zasobów (recykling).

Ponieważ Fundacja jest organizacją pożytku publicznego (OPP) można jej pomóc oddając swój jeden procent podatku dochodowego. Wystarczy obliczyć kwotę jednego procenta od swojego podatku w rozliczeniu PIT za rok, zaokrąglić i powstałą kwotę wpisać wraz z numerem KRS Fundacji do odpowiedniej rubryki (nr KRS 0000287982). Nic więcej robić nie trzeba, fiskus za nas przekaże pieniądze na konto Fundacji. Należy jedynie pamiętać, żeby zrobić to w odpowiednim terminie, a zatem do dnia 31 kwietnia r.